Doğalgaz İç Tesisat Güvenliği

 

İç Tesisatta Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 

  • Doğalgaz tesisatlarına ait her türlü yapım, bakım ve onarım işlemlerinin sadece yetkili firmalara yaptırılması gerekir.

 

  • Doğalgazlı cihazların yıllık periyodik bakım ve onarımlarının mutlaka yetkili servislerine yaptırılması, baca sensörünün çalışır durumda olduğunun kontrol edilmesi, bakım ve onarımı mümkün olmayan cihazların değişiminde ise teknolojik olarak daha verimli ve emniyetli olduğu bilinen hermetik cihazların tercih edilmesi gerekir.

 

  • Baca temizliği ve bakımı için İtfaiye Teşkilatı ile irtibata geçilmesi gerekir.

 

  • Ortama taze hava temin eden havalandırma menfezlerinin (ventilasyon) her zaman açık bulundurulması, atmosfere açık havalandırma menfezlerinin cam, ahşap, PVC vb. kaplama sistemleri ile kapanması durumunda kaplama sistemine ikinci havalandırma menfezinin (ventilasyon) mutlaka yapılması, kaplama içerisinde kalan hermetik cihazların da baca çıkışlarının atmosfere açık olması gerekir.

 

  • Bacalı cihaz ile aspiratör baca bağlantısının aynı bacaya yapılmaması, bacalı cihazın baca bağlantısında alüminyum fleks malzeme kullanılmaması, bu bağlantıların sızdırmaz ve sabit çelik yapıda olması gerekir.

 

Unutmayınız…! Bilinçli kullanıldığında, doğalgaz en güvenilir yakıttır.